Jaki wybrać rodzaj rękawiczek jednorazowych?

Rękawiczki jednorazowe – rodzaje rękawiczek

W ostatnim czasie większość z nas używa rękawiczek jednorazowych. Nosimy je w drodze do pracy, używamy ich wsiadając do autobusu, robiąc zakupy czyli wszędzie tam gdzie musimy czegoś dotknąć. Zwykłe rękawiczki diagnostyczne, których dotąd używali medycy stały się obowiązkowym wyposażeniem każdego z nas.

W sklepach internetowych występuje kilka rodzajów rękawiczek. Czym się różnią? Które są najlepsze?

Rękawice jednorazowe są wykonane z różnych materiałów. Można kupić rękawiczki jednorazowe: nitrylowe, lateksowe,  winylowe oraz foliowe.

Rękawiczki jednorazowe lateksowe

Rękawiczki jednorazowe lateksowe to jeden ze starszych rodzajów rękawiczek. Są używane na całym świecie przez służby medyczne. Lateks produkowany jest z naturalnego kauczuku. Rękawice wykonane z tego materiału charakteryzują się dużą rozciągliwością (elastycznością) i przez to dobrze dopasowują się do dłoni. Zwykle są dość cienkie, dlatego nie zaburzają „czucia” i łatwo w nich precyzyjnie posługiwać się palcami, a jeśli dobrze dobierzemy rozmiar – nie przeszkadzają i nie zsuwają się. Co ważne, zwłaszcza w przypadku rękawiczek jednorazowych – lateks ulega biodegradacji, dlatego nie stanowi tak dużego obciążenia dla środowiska naturalnego. 
Mają jednak wiele minusów – kauczuk, z którego są wykonane może powodować reakcje alergiczne. Tworzywo kauczukowe niszczy się pod wpływem tłuszczów i olejów mineralnych (parafiny, wazeliny). Dlatego takie rękawiczki nie nadają się do prac, przy których zachodzi potrzeba nakładanie kosmetyków, itp. Kauczuk ma też specyficzny zapach, który wielu osobom  może przeszkadzać. Lateks ulega również uszkodzeniu w zetknięciu z wieloma rozpuszczalnikami organicznymi, np. zmywaczami do paznokci, rozpuszczalnikami do farb i lakierów.  


Rękawice lateksowe są dostępne w wersji z pudrem (skrobia kukurydziana) lub bezpudrowej.

 

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe

Rękawice nitrylowe to produkt stworzony dla osób, u których wystąpiła alergia na rękawice z lateksu. Rękawice nitrylowe są bowiem wykonane z syntetycznego kauczuku. Jest on trwalszy niż guma lateksowa, bardziej odporny na przebicie i działanie wielu substancji chemicznych. Guma nitrylowa nie jest tak elastyczna jak lateks, ale jej elastyczność jest mimo wszystko zupełnie dobra. Co ważniejsze, rękawiczki nitrylowe są bardziej odporne na działanie tłuszczy, dlatego można ich używać tam, gdzie zachodzi konieczność krótkotrwałego kontaktu z tłuszczami, np. przy aplikowaniu kremów ochronnych na skórę. Doskonale nadają się  do czynności medycznych i kosmetycznych. Oprócz tego nadają się do sprzątania, gotowania, zmywania itp.
Rękawiczki nitrylowe nie mają zapachu charakterystycznego dla lateksu i są dostępne w wersji niepudrowanej. Sprzedawane są w wielu kolorach: m.in. niebieskim, fioletowym, różowym i czarnym.

 

 

Rękawiczki jednorazowe winylowe

Rękawiczki jednorazowe winylowe są wykonane z PVC (polichlorek winylu), czyli bardzo wytrzymałego materiału, który nie powoduje uczucia ucisku dłoni. Są mało elastyczne i w niektórych przypadkach poprawiają komfort użytkowania zapobiegając zmęczeniu i odparzeniu skóry, jednak wymaga precyzyjnego dobrania rozmiaru, ponieważ zbyt małe rękawiczki nie rozciągną się, a zbyt duże łatwo się zsuną.  

Tworzywo winylowe niestety rozpuszcza się pod wpływem rozpuszczalników, np. zmywacza do paznokci. Jest też bardziej podatne  na przebicie lub rozerwanie. Jest jednak dość odporne na substancje o charakterze tłuszczowym, niż lateks.

Rękawiczki winylowe są przezroczyste i najczęściej bezbarwne. Dostępne są w wersji pudrowanej i niepudrowanej.

 

Rękawiczki jednorazowe foliowe

Na rynku dostępne są też rękawiczki foliowe tzw. „zrywki”. To zdecydowanie nie są rękawiczki przeznaczone do pracy w placówkach służby zdrowia. Rękawiczek foliowych używa się w gastronomii, na stacjach benzynowych oraz sklepach spożywczych.
Są bardzo nietrwałe, łatwo się rozrywają i są nieodporne na większość substancji chemicznych.

 

 

 

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice?

Koronawirus przenosi się na brudnych dłoniach, dlatego używanie rękawiczek jednorazowych może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Trzeba jednak robić to w sposób prawidłowy – inaczej rękawiczki nie zapewnią nam żadnej ochrony.

 

Cztery najważniejsze zasady:

 

  • Pamiętaj, aby po założeniu rękawiczek jednorazowych  nie dotykać twarzy, a w szczególności oczu, nosa i ust. Nie należy również dotykać własnych rzeczy, jak np. telefon.

 

  • Zdejmując rękawiczki, zachowaj ostrożność i zrób to w prawidłowy sposób, zgodnie z instrukcją aby nie przenieść drobnoustrojów znajdujących się na brudnych rękawiczkach na dłonie. 

 

  • Zaraz po zdjęciu rękawiczek, wyrzuć je do kosza i dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce preparatem zawierającym min. 60 proc. alkoholu. 

 

  • Nie używaj ponownie użytych rękawiczek jednorazowych! 

 

*grafika ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz